استفاده صنعت چاپ از زینک چاپ افست

زینک چاپ افست

استفاده صنعت چاپ از زینک چاپ افست

زینک چاپ افست که در صنعت چاپ تجاری، لیتوگرافی افست یا لیتو افست نیز نامیده می‌شود، روش چاپی است که به‌صورت گسترده مورداستفاده قرار می‌گیرد و در آن مرکب صفحه چاپ، بر روی یک استوانه که معمولاً از جنس لاستیکی است چاپ و سپس به کاغذ یا مواد دیگر منتقل می‌شود.

سیلندر لاستیکی انعطاف‌پذیری بالایی دارد و اجازه چاپ بر روی چوب، پارچه، فلز، چرم و کاغذهای خشن را می‌دهد. این دستگاه اختراع یک چاپگر آمریکایی به نام ایرا دبلیو روبل بود که به‌طور تصادفی این فرآیند را در سال 1904 کشف کرد و خیلی زود کلیه مطبوعات از آن بهره گرفتند.

زینک چاپ افست روشی ماندگار در صنعت چاپ

نحوه چاپ در زینک چاپ افست

اصطلاح «صفحه چاپ» اغلب برای زینک چاپ افست به کار گرفته می‌شود. چاپ افست قبل از تولد چاپگرهای دیجیتال یک گزینه استاندارد بود، البته برخی همچنان چاپ افست را به چاپگرهای امروزی ترجیح می‌دهند. در حال حاضر نیز بیشتر محصولات مانند کارت ویزیت، بروشور، پاکت و کاتالوگ از طریق چاپ افست چاپ می‌شوند.

چاپ افست از طریق یک فرآیند فوتومکانیکی یا فتوشیمیایی با انتقال تصویر بر روی ورق روی یا آلومینیوم که به صفحات چاپ معروف است عمل می‌کند. در چاپ افست، از کاغذ، صفحات پلاستیکی یا لاستیکی نیز استفاده می‌شود.

صفحات فلزی بخش گران‌قیمت ماجراست اما در عوض دقت بالاتری دارند و تصاویر باکیفیت‌تری تولید می‌کنند همچنین دارای عمر بیشتری نیز هستند. در زینک چاپ افست، تصاویر و متن‌ها با استفاده از فیلم گرافیکی یا رایانه به این صفحات منتقل می‌شوند و سپس بر روی استوانه لاستیکی چاپ می‌شوند. در همان حال استوانه لاستیکی می‌چرخد و تصاویر خود را به کاغذ منتقل می‌کند.

اما برای جذب جوهر بر روی کاغذ بدین‌صورت عمل می‌شود که یک لایه لاک شفاف به منطقه تصویر بر روی صفحه زده می‌شود، درحالی‌که بقیه صفحه با ماده صمغی که فقط آب را جذب می‌کند پوشانده می‌شود.

صفحات به دور استوانه پیچیده می‌شوند و به غلتک‌هایی که با آب خیس و با جوهر رنگ می‌شوند فشار می‌آورند. در این حالت جوهر فقط به مناطق لاک زده می‌چسبد. از این فرآیند فقط می‌توان برای چاپ بر روی یک سطح صاف استفاده کرد.

زینک چاپ افست جایگزین روش‌های دشوار و پرهزینه گذشته

مزایا و معایب استفاده از صفحات چاپ آلومینیومی و روی

به‌مرور در زینک چاپ افست صفحات آلومینیومی جایگزین صفحات سنگی و روی شد چراکه این صفحات پرهزینه‌تر و سنگین‌تر بودند و استفاده از آن‌ها دشوار بود. به همین دلیل امروزه صفحات آلومینیومی به دلیل سبکی و ماندگاری، بیشتر ترجیح داده می‌شوند. چنانچه از صفحات روی استفاده می‌شود باید دقت داشت این صفحات کاملاً صیقل داده شده و عاری از هرگونه چربی و آلودگی باشد چراکه بیشتر از صفحات آلومینیومی در معرض جذب چربی قرار دارند.

روی برای استفاده در چاپ نرم‌تر از مس است، بنابراین مزیت آن این است که حکاکی بر روی آن آسان‌تر است و به کار بردن انواع دیگر روش‌های حکاکی مستقیم بر روی آن امکان‌پذیر است. اما باید در نظر داشته باشید هنگام ساخت صفحات چاپ از روی، برای جلوگیری از خوردگی، آن‌ها را از صفحات مسی و سایر فلزات دور نگه دارید. صفحات روی را می‌توانید در فروشگاه‌های تخصصی که لوازم چاپ را تهیه می‌کنند خریداری کنید.

 

لینک منبع: https://www.britannica.com/technology/offset-printing

دیدگاه‌ها 0