تفاوت چاپ افست و دیجیتال

تفاوت چاپ افست و دیجیتال

مقدمه

صنعت چاپ یکی از مهم ترین و تاثیر گذار ترین اختراعات بشر است. انسان توانست با انتقال مطلب بر روی سطح،  صنعت چاپ را به وجود بیاورد و آن را گسترش دهد. چاپ از زمان هخامنشیان وارد ایران شد و تا امروز جزیی جدایی ناپذیر از زندگی ماست. ادارات ، مدارس و تمام بخش های سیستم زندگی انسان  با مقوله چاپ درگیر هستند. در این میان صنایع تبلیغاتی بر روی مقوله ی چاپ تمرکز بیشتری دارند. با اینکه سمت و سوی تبلیغات به سمت بازریابی دیجیتال می رود ولی باز هم می بینیم که تبلیغات چاپی جایگاه خود را از دست نداده و روز به روز گسترده تر می شود.  کاتالوگ ، سررسید، کارت پستال ، کارت ویزیت و آگهی های رنگی نمونه هایی از حضور پر رنگ صنعت چاپ در دنیای تبلیغات هستند. با توجه به متفاوت بودن درخواست ها، روش های چاپ هم تفاوت پیدا می کنند . در این مقاله ما به بررسی تفاوت چاپ افست و دیجیتال می پردازیم.

افست یا دیجیتال؟

تفاوت چاپ افست و دیجیتال هنگامی که قصد چاپ دارید،  دو گزینه پیش روی شما چاپ دیجیتال و چاپ افست است. بر خلاف تصور اکثریت که چاپ دیجیتال را به دلیل جدیدتر بودن و استفاده از تکنولوژی های رایانه ای بهتر و با کیفیت تر    می دانند اما چاپ گران حرفه ای با بیان کامل تفاوت چاپ افست و دیجیتال ، ترجیح می دهند از چاپ افست استفاده نمایند .

تفاوت چاپ افست و دیجیتال از زوایا و جنبه های مختلف قابل بررسی است. علاوه بر هزینه که به مقدار چشمگیری در هر نوع متفاوت است بلکه اقدامات مورد نیاز برای شروع چاپ و تجهیزات مورد استفاده نیز هم از لحاظ قیمت و هم از لحاظ نوع تفاوت چشمگیری با هم دارد.

چاپ افست نوعی از چاپ است كه بر روی كاغذ و با تيراژ بالا و نيز با كيفيت بالا چاپ می شود.

اولین تفاوت در سرعت است. چاپ دیجیتال نسبت به افست از سرعت بیشتری برخوردار است. چاپ افست به طور معمول برای چاپ های طولانی تر (حداقل 1000 نسخه) استفاده می شود. برای مثال چاپ روزنامه را می‌توان نمونه‌ای از چاپ افست دانست ولی در پروژه های کوچک، با تیراژ پایین، چاپ دیجیتال، به صرفه تر خواهد بود و هزینه کمتری خواهد داشت.

مهترین تفاوت چاپ افست و دیجیتال کیفیت و تنوع چاپ است در چاپ افست، رنگ ها شفاف تر و تمامی عناصر طراحی، با دقت و کیفیت مطلوب چاپ می شوند.ولی با وجود پیشرفت فوق العاده دستگاه های دیجیتال، هنوز هم بسیاری از طراحان حرفه ای از کیفیت و تنوع رنگ چاپ دیجیتال رضایت ندارند.

چاپ سفارشی یکی از مزیت های مهم در چاپ دیجیتال به شمار می رود به طور مثال شما می توانید روی هر کارت دعوت با طرح یکسان، نام و مشخصات متفاوت به چاپ برسانید.که در چاپ افست چنین امکانی وجود ندارد.  اگر علاقمند به استفاده از کاغذ با جنس و رنگ متفاوت هستید چاپ افست برای شما گزینه ی بهتری محسوب می شود. در چاپ افست عمل چاپ روی هر نوع کاغذ و مقوا، با ضخامت و گرماژ متفاوت انجام  می شود اما در چاپ دیجیتال برای چاپ روی کاغذهای گوناگون، محدودیت های زیادی وجود دارد.

 

لینک منبع :https://copyzone.net/digital-printing-vs-offset-the-difference-and-why-it-matters/

دیدگاه‌ها 0