گرافیک کامپیوتری و نقش مؤثر طراحی‌های جذاب

گرافیک کامپیوتری

گرافیک کامپیوتری و نقش مؤثر طراحی‌های جذاب

گرافیک کامپیوتری ، امروزه با پیشرفت فناوری در صنایع مختلف تقریباً می‌توان رد پای گرافیک کامپیوتری را در همه‌جا یافت کرد. دراین‌بین، افراد در تمامی گروه‌های جمعیتی، جغرافیایی، نژادی، سیاسی و مذهبی بی‌آنکه بدانند از این ارمغان فناوری بهره می‌شوند. هنگام برداشتن یک مجله یا روزنامه، تماشای تلویزیون، رفتن به سینما یا رانندگی در خیابان، به هنگام بازی رایانه ای و… هر آنچه را می‌بیند توسط گرافیک رایانه شکل می‌گیرد. گرافیک رایانه‌ای انقلابی بزرگ در صنعت سمعی و بصری در رنگ، هیجان و تحریک دیداری رسانه‌ها ایجاد کرد چراکه از نظر زیبایی‌شناسی در تکامل بی‌نقصی ورود کرد.

یک بازی کامپیوتری جذاب با یک گرافیک کامپیوتری خوب شکل می گیرد

کاربردهای گرافیک کامپیوتری

گرافیک کامپیوتری با کاربردهای فراوان در ایجاد تصاویر روزنامه‌ها، مجلات، بروشورها و گزارش‌ها، بیلبوردها، پوسترها، چاپ‌های هنری، کارت‌های تبریک و کارت‌پستال‌ها به کار گرفته می‌شود. تولید فیلم‌هایی همچون داستان اسباب‌بازی‌ها با استفاده ابتکاری از جلوه‌های دیجیتال در کنار بازی‌های ویدیویی که از گرافیک بسیار پیشرفته استفاده می‌کنند همگی از کاربردهای جذاب گرافیک هستند. دانشمندان از تجسم رایانه‌ای برای شبیه‌سازی حرکات حیوانات، رعدوبرق و تشکیل کهکشان استفاده می‌کنند. در برنامه‌های تمرینی که افراد نحوه رانندگی یا پرواز را یاد می‌گیرند، از این شبیه‌سازی‌های بصری استفاده می‌شود. همچنین پزشکان با استفاده از نمایش‌های گرافیکی و دیجیتالی اسکن‌ها به تشخیص و درمان بیماری‌ها می‌پردازند. معماران و طراحان صنایع، برای ترسیم طرح‌های خود از برنامه‌های طراحی گرافیکی استفاده می‌کنند که همه این طراحی‌های گرافیکی به کمک کامپیوتر صورت می‌گیرد.

مسیر تولد یک فناوری رایانه‌ای

هر فناوری ایده آلی که امروز با کاربردهای وسیع آن آشنا هستیم، پیش‌تر یک مسیر پرفرازونشیب را پشت سر گذاشته است. گرافیک کامپیوتری نیز از این قاعده مستثنا نیست و طبیعتاً گرافیک رایانه‌ای که در 50 سال پیش شکل گرفته کمتر شباهتی به تکنولوژی امروز داشته است. اواسط دهه 1970 بود که اولین رایانه‌های شخصی وارد بازار شد. مانیتورها متن سفید را در مقابل پس‌زمینه سبز و در نتیجه فسفر P1 از لوله اشعه کاتد نمایش می‌دادند. وضوح گرافیک این مانیتورها کم و در حدود 128 × 48  نقطه در هر صفحه بود. در سال 1981 اولین رایانه شخصی رنگی معرفی شد. مانیتورهای CGA با استفاده از ترکیبی از رنگ‌های قرمز، سبز و آبی که قادر به نمایش 4 رنگ بود. در سال 1987 یک تحول بزرگ رخ داد و 256 رنگ با وضوح 720 × 400 نقطه امکان‌پذیر شد. تعداد رنگ‌های مانیتور به 16.7 میلیون رنگ ارتقا یافت. در ادامه، در سال 1990، PC Graphics واحد پردازش (GPU) یعنی عملکرد گرافیکی سه‌بعدی شکل گرفت. در سال 1994 با تولد شبکه جهانی وب برای استفاده عموم کانال دیگری برای بهره بردن از گرافیک رایانه‌ای فراهم شد و مانیتورهای LCD متولد شدند. در این برهه بود که تولیدکنندگان ویدئو پای گرافیک کامپیوتری را به بازی‌های ویدئویی باز کردند.

در سال 1977 اولین گرافیک رایانه‌ای سه‌بعدی در ساخت فیلم جنگ ستارگان به کار گرفته شد و در سال 1984 در فیلم آخرین ستاره جنگنده اولین تصاویر گرافیکی کامپیوتری واقع‌گرایانه در یک فیلم سینمایی به نمایش گذارده شد. انیمیشن کامپیوتری داستان اسباب‌بازی‌ها در سال 1991 اولین انیمیشن کامل با کمک این فناوری بود. امروزه از گرافیک‌های سه‌بعدی رایانه‌ای در کارتون‌های تلویزیون و فیلم‌های متحرک بسیاری استفاده می‌شود و در حال حاضر تلویزیون‌های دیجیتال باکیفیت بالا بیش از هر زمان دیگر به زندگی مردم وارد شده‌اند.

گرافیک کامپیوتری و یک مسیر بی پایان برای رسیدن به اوج

نتیجه
گرافیک رایانه‌ای در مسیر حرکت خود همچنان پیچیده‌تر خواهد شد. قابلیت‌های فوتورالیستی 3 بعدی و توانایی آن‌ها، انقلابی عظیم در توسعه محصول و بازاریابی و همچنین تحقیقات علمی و آموزشی ایجاد کرده است. این فناوری مسئول جلوه‌های ویژه برتر در فیلم‌ها و تلویزیون است. در بسیاری از روزنامه‌ها و مجلات فقط از تصاویر گرافیکی کامپیوتری استفاده می‌شود و این یعنی دیگر بدون کمک این فناوری نمی‌توان در خلق تصاویر، خوب عمل کرد.

گرافیک کامپیوتری ضرورت فعالیت های دیجیتالی امروز

 

لینک منبع:  https://www.encyclopedia.com/science-and-technology/computers-and-electrical-engineering/computers-and-computing/computer-graphics

دیدگاه‌ها 0